Noc Kupały - sobótka Walentynki

Noc Kupały

Noc Kupały, zwana też Nocą Kupalną, Kupalnocką lub Nocą Świętojańską czy też potocznie Sobótką to nazwa słowiańskiego święta związanego z letnim przesileniem Słońca, obchodzonego w najkrótszą noc w roku (czyli najczęściej – nie uwzględniając roku przestępnego – z 21 na 22 czerwca). Przeprowadzane w jej trakcie zwyczaje i obrzędy słowiańskie miały zapewnić świętującym zdrowie i urodzaj.

W czasie tej magicznej nocy rozpalano ogniska, w których palono zioła. W trakcie radosnych zabaw odbywały się różnego rodzaju wróżby i tańce. Dziewczęta puszczały w nurty rzek wianki z zapalonymi świecami. Wyłowienie przez kawalera wianka wróżyło szybkie zamążpójście. Prawdopodobnie pozostałości dawnych wiosennych obrzędów magicznych kończących zaklinanie “dobrego początku”, nawiązujących do obrzędowości zadusznej i nadchodzącego urodzaju. Kupałą nazywano również ogniska palone podczas tych obrzędów. Na Mazowszu i Podlasiu obrzędy sobótkowe były zwane kupalnocką, na pograniczu polsko-ukraińskim – Kupałą. Nazwa zwyczaju odnosi się także błędnie do rzekomego słowiańskiego Boga płodności Kupały.

Współcześnie, w swym stosunkowo pierwotnym znaczeniu, święto to jest nadal obchodzone przez wielu neopogan: rodzimowiercy słowiańscy nawiązują ściśle do słowiańskiej tradycji tego święta, podczas gdy np. wikanie w obchodach święta przesilenia letniego bazują na różnych tradycjach, głównie brytyjskich.

Obecnie jako rodzime święto zakochanych Noc Kupały przeciwstawiana jest zachodnim Walentynkom.

Źródło: wikipedia.org

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy